basketball
14 مرداد 1401 - 16:53

امام جمعه موقت اصفهان: قیام امام‌ حسین(ع) جهاد تبین در همه عرصه‌های دینی است

امام جمعه موقت اصفهان گفت: یکی از مهم‌ترین درس‌های امام حسین(ع) در واقعه عاشورا شفافیت و صراحت بیان در مقابل دشمن است و قیام امام‌حسین(ع) جهاد تبین در همه عرصه‌های دینی است.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حجت‌الاسلام سیداحمد محمودی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اصفهان ضمن تسلیت ایام عزاداری سیدالشهدا( ع) اظهار داشت: بی‌تقوایی و واگرایی‌ معرفتی مهم‌ترین درد امام حسین(ع) بود، در روز عاشورا امام حسین(ع) همه جمعیت و لشکر را به تقوای الهی دعوت می‌کند و آن‌ها را از دنیا می‌ترساند؛ قلب سیدالشهدا(ع) از شهید شدن اصحاب به درد نیامد، بلکه واگرایی معرفتی و حرام‌خواری قلب امام را به درد آورد.

خبرگزاری تسنیماصفهاناصفهاناصفهانوی با اشاره به برگزاری یوم‌ الحسین در اصفهان تصریح کرد : یکی از برنامه‌های خوب امسال در دهه اول محرم، اجتماع مردم شریف اصفهان در عصر عاشورای حسینی است و قرار است برای نخستین یوم الحسین را در عصر روز عاشورا در اصفهان داشته باشیم که اتفاق بسیار مناسبی است. جامعه دینی ما زمینه خوبی برای برگزاری مراسمات باشکوه دینی را دارند و مردم به این‌ مراسمات علاقه‌مند هستند؛ همان طور که مردم به عشق امامت و ولایت خود تجمع 3 میلیونی غدیر را رقم زدند.

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه قیام امام حسین(ع) یک جهاد تبیین در همه عرصه‌های دین است، گفت: قیام خونین کربلا هرچه در بستر زمان ماندگار باشد، حقایق بیشتری را آشکار می‌کند و دریایی است که آبش تمام نمی‌شود و عمقی به طول تاریخ بشریت دارد و مداحان و واعظان اهل‌ بیت(ع) باید نقطه مرکزی این حرکت که جهاد تبیین است را محور برنامه‌های خود قرار دهند.

وی در ادامه به بیان برخی از آموزه‌های امام حسین(ع) در واقعه عاشورا پرداخته و متذکر شد: یکی از مهم‌ترین درس‌های امام حسین(ع) در واقعه عاشورا شفافیت و صراحت بیان در مقابل دشمن است؛ امام حسین(ع) در همواره در برابر یزید، موضع خودشان خیلی شفاف و صریح مطرح می‌کردند و باید از قیام ایشان شفافیت را درس بگیریم.

محمودی با بیان اینکه باید از قیام امام حسین(ع) در موضع سیاسی درس بگیریم، یادآور شد: قیام کربلا یک موضع سیاسی به‌روز است که هر روز بار معنایی خود را دارد و باید از آن به ویژه در حوزه دیپلماسی و سیاسی درس بگیریم.

وی افزود: متأسفانه در برنامه‌های دیپلماسی‌ گاهی اوقات دوگانه صحبت می‌کنند و همین باعث فریب می‌شود، نباید فراموش کنیم که دشمن همیشه دشمن است و باید مقابل دشمن، مواضع‌مان را با صراحت بیان کنیم.

امام جمعه موقت اصفهان مقاومت را یکی دیگر از درس‌های بزرگ عاشورا دانست و خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) فرمودند اگر هیچ کجای دنیا جایی نداشته باشم با یزید بیعت نخواهم کرد، امام خمینی(ره) نیز با الگو گرفتن از سیدالشهدا(ع) زمانی که رژیم بعث عراق قصد خارج کردن او را از کشور داشت، فرمود اگر هیچ کشوری مرا راه ندهد می‌روم در آب‌های آزاد جهان علیه رژیم کودک‌کش صهیونیستی و شاه خائن فریاد می‌کشم.

وی در ادامه به جایگاه و قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه اشاره کرده و گفت: ایران در عرصه‌های مختلف منطقه و به ویژه در حوزه نظامی پیشرو و جزو قدرت‌های برتر منطقه است، کشور در زمینه‌های موشکی و پهبادی به یکی از قدرت‌های قابل اعتنا در سطح جهان تبدیل شده و توان بومی خوبی در تولید جنگنده‌ها، تانک‌ها، نفربرها، ناوشکن‌ها، سامانه‌های پدافندی، انواع رادارها داریم که به ما امکان می‌دهد که صادرات انجام دهیم و حامی جبهه مقاومت باشیم و باید به جایگاه ایران در جبهه مقاومت به خودمان ببالیم.

محمودی ادامه داد: در حال حاضر ایران در منطقه موازنه‌ ایجاد کرده است، چند سال قبل روزنامه‌ها درباره اهمیت صادرات تسلیحات نوشتند و امروز این امر محقق شده به گونه‌ای که رئیس جمهور روسیه از ما درخواست خرید تسلیحات دارد.

وی در ادامه با اشاره به لزوم حفظ ولایت‌مداری در شرایط امروز، گفت: یکی از مهم‌ترین درس‌های عاشورا ولایت‌مداری است؛ وقایع عاشورا نشان می‌دهد که یاران امام حسین(ع) چگونه با او همراهی کردند و ما هم باید همان طور پای رهبری و ولایت فقیه خود بایستیم و قدر رهبری و ولایت را بدانیم.

امام جمعه موقت بیرجند : انقلاب اسلامی ریشه در قیام عاشورای حسینی داردامام جمعه ایلام: فلسفه قیام امام حسین(ع) تحقق امر به معروف و نهی از منکر بودسردار غیاثی: پیام شهدا حرکت در مسیر قیام امام حسین(ع) استامام جمعه موقت اصفهان در بخش اول خبطه‌هایش به لزوم ترک محرمات اشاره کرده و اظهار داشت: انجام واجبات و ترک محرمات در دست‌یابی به تقوای الهی بسیار موثر هستند ولی ترک محرمات درجه بالاتری دارد و علما در راه سلوک و رسیدن به تقوا، ترک محرمات را در درجه اول قرار دادند، اگر چه واجبات و مستحبات هم اهمیت دارد ولی اولویت با ترک محرمات است و در درجه اول لازم است بدانیم که باید از چه گناهانی پرهیز کنیم.

امام جمعه موقت بیرجند : انقلاب اسلامی ریشه در قیام عاشورای حسینی دارد

امام جمعه موقت بیرجند : انقلاب اسلامی ریشه در قیام عاشورای حسینی داردامام جمعه ایلام: فلسفه قیام امام حسین(ع) تحقق امر به معروف و نهی از منکر بود

امام جمعه ایلام: فلسفه قیام امام حسین(ع) تحقق امر به معروف و نهی از منکر بودسردار غیاثی: پیام شهدا حرکت در مسیر قیام امام حسین(ع) است

سردار غیاثی: پیام شهدا حرکت در مسیر قیام امام حسین(ع) استامام جمعه موقت اصفهان در بخش اول خبطه‌هایش به لزوم ترک محرمات اشاره کرده و اظهار داشت: انجام واجبات و ترک محرمات در دست‌یابی به تقوای الهی بسیار موثر هستند ولی ترک محرمات درجه بالاتری دارد و علما در راه سلوک و رسیدن به تقوا، ترک محرمات را در درجه اول قرار دادند، اگر چه واجبات و مستحبات هم اهمیت دارد ولی اولویت با ترک محرمات است و در درجه اول لازم است بدانیم که باید از چه گناهانی پرهیز کنیم.

محمودی خاطرنشان کرد: همه محرمات الهی باید ترک شوند اما گناهان نیز درجه‌بندی دارند و باید تلاش کنیم محرماتی که خداوند در قرآن با عنوان گناهان کبیره از آنها نام برده‌ است را در اولویت پرهیز قرار دهیم. انسان‌های غیرمعصوم با وجود هوای نفسانی گاهی گناهان کوچک سر می‌زند اما در ترک محرمات الهی و در ابتدای کار باید به گناهان بزرگ توجه کنیم.

انتهای پیام/170/ح

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 537033